„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w naszym województwie to wspólna akcja wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Krzysztofa Cioska oraz Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej Passa. Zachęcamy do obejrzenia filmiku promującego kampanię Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
Czad to cichy zabójca
Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2020/2021 Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 2,8 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) strażacy odnotowali ponad 9,6 tys. zdarzeń i 132 ofiary śmiertelne. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2018/2019. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby.
Zadbaj o instalację
O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów.
Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.
Czad oszukuje zmysły
Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla
W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach