Wojewoda Świętokrzyski przekazuje, iż w związku z informacją otrzymaną od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza o niekorzystnej sytuacji epizootycznej w wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, dotyczącej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz zagrożeniu jej wystąpienia na terenie naszego województwa mieszkańcy powinni zapoznać się z podstawowymi informacji dotyczącymi wirusa. Informacje te opracowane są przez Państwowy Instytut Weterynaryjny.
- Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksporotwać drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, ale niestety również z obszaru całego państwa. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do Azji i Afryki - informuje Państwowy Instytut Weterynaryjny.
- Założeniem przedmiotowej akcji jest dotarcie do możliwie największego grona mieszkańców naszego województwa oraz zaangażowanie jak największej liczby instytucji oraz osób na rzecz współpracy w zakresie zapobiegania oraz przygotowania na ewentualne zagrożenie ptasią grypą - podkreśla Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
- W bieżącym roku na terenie województwa świętokrzyskiego nie wystąpiły ogniska choroby u drobiu. Natomiast odnotowano dwa przypadki choroby u łabędzi niemych. Chore ptaki zdiagnozowano w styczniu bieżącego roku w powiecie koneckim - informuje Wojewoda Świętokrzyski.