Kuratorium Oświaty w Kielcach zaprasza świętokrzyskie szkoły podstawowe do zgłaszania swoich placówek do akcji „Ferie z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości w województwie świętokrzyskim”.
Mobilne Laboratoria Przyszłości to projekt realizowany w naszym kraju od września ubiegłego roku. W tym czasie 16 busów z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem pojawiało się w szkołach wszystkich powiatów w Polsce. Akcja trwa nadal i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych będą odbywać się również w okresie ferii zimowych.
- Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości przyjadą i poprowadzą zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii: druku 3D, mikrokontrolerów, gogli VR i wielu innych – zapewniają pracownicy Kuratorium Oświaty.
Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.
- Warsztaty będą odbywać się również w okresie ferii. Zachęcamy wszystkie szkoły do zgłaszania chęci udziału w projekcie. Wystarczy tylko zgłosić swoją placówkę, a bus na pewno do Was przyjedzie i zorganizuje bezpłatne zajęcia dla dzieci – zapewnia Kuratorium.
Szczegółowych informacji na temat zgłoszeń udzielają pracownicy Kuratorium Oświaty w Kielcach. Więcej informacji: u.wronska@ibe.edu.pl, tel. 519 424 571.
Laboratoria Przyszłości
Dotychczasowym efektem uruchomienia programu Laboratoria Przyszłości jest wyposażenie 99% samorządowych szkół podstawowych w Polsce w nowoczesny sprzęt o wartości 1 miliarda złotych.
Prawie 12 tysięcy szkół od 1 września posiada już nowoczesne laboratoria przyszłości z drukarkami 3D, goglami VR, robotami, mikrokontrolerami, nowoczesnymi studiami nagrań i sprzętem technicznym różnego rodzaju, dzięki któremu nauczyciele będą mogli pomagać uczniom w odkrywaniu ich talentów.
Projekt „Laboratoria Przyszłości” określany jest jako największe w historii wsparcie dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce. W ramach projektu gminy otrzymały wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych.
- Drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z sensorami, płytkami prototypowymi, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć, kamery, mikrofony, oświetlenie, stacje lutownicze – to tylko część katalogu wyposażenia, które może być kupowane przez szkoły w ramach tej inicjatywy.
Zakupiony sprzęt ma pomóc milionom polskich uczniów w nauce eksperymentowania i zdobywania praktycznych umiejętności.
W gronie szkół, które otrzymały finansowe wsparcie nie zabrakło starachowickich placówek. Osiem starachowickich szkół podstawowych otrzymało łączne wsparcie w wysokości prawie 885 tysięcy złotych. Najwyższe wsparcie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 13 (155.400 złotych). Kilka tysięcy mniej – dokładnie 150 tysięcy złotych – zostało wykorzystane przez Szkołę Podstawową nr 9.
- Laboratoria Przyszłości to dla nas wielka szansa na organizację naprawdę atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych dla naszych uczniów. Mamy świadomość, iż aby zachęcić najmłodszych do pozostania w szkole na kolejną godzinę po lekcjach musimy ich zaskoczyć i sprawić, aby ta oferta była ciekawa. Jestem przekonana, że to nam się uda – zapewnia Monika Słowak-Brzezińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9.
Program rządowy nawiązuje do skandynawskich praktyk, zgodnie z którymi uczniowie od najmłodszych lat są zaznajamiani poprzez prace ręczne z umiejętnościami manualnymi przydatnymi później szczególnie w dziedzinach inżynieryjnych.